Stowarzyszenie objęło patronatem V Sympozjum LFPPI seQre2014: Progress in Quantum Cryptography, które odbędzie się na Politechnice Wrocławskiej w dniach 27-28 stycznia 2014 r.

Podczas gdy komputery kwantowe stają się rzeczywistością (w połowie 2013 roku NASA i Google we wspólnym przedsięwzięciu wdrożyły 512 qubitowe nadprzewodzące komputery kwantowe DWave Two tworząc pierwsze Kwantowe laboratorium sztucznej inteligencji – http://www.youtube.com/watch?v=CMdHDHEuOUE), bezpieczeństwo krytycznej komunikacji elektronicznej w sieci podlega procesowi przewartościowania.

Klasyczne kryptosystemy, opierające się na matematycznych problemach trudnych są zakwestionowane, jako że problemy te mogą być skutecznie rozwiązane przez komputery kwantowe.

Wiąże się z tym coraz szerzej dostrzegane zagrożenie upowszechnionych w Internecie zabezpieczeń komunikacji o kluczowej roli dla instytucji sektora finansów i bankowości, administracji publicznej i wojska.

Sympozjum zaplanowano jako unikalne w skali międzynarodowej spotkanie ekspertów i firm wdrażających kryptografię kwantową (stanowiącą jedyne zabezpieczenie przed komputerami kwantowymi, które oferuje ponadto absolutny, czyli bezwarunkowy poziom bezpieczeństwa komunikacji w obecnie powszechnych już światłowodach telekomunikacyjnych infrastruktur sieci szkieletowych) z przedstawicielami sektora IT, finansów, bankowości i administracji zainteresowanych potencjalnymi wdrożeniami tej nowej technologii. Sympozjum ma za zadanie przedstawienie aktualnego stanu rozwoju praktycznych implementacji i wdrożeń kryptografii kwantowej (które na świecie realizowane są już na szeroką skalę – liczne wdrożenia w sektorze bankowości, szczególnie w Szwajcarii oraz Luksemburgu, ale także w Japonii, USA, Austrii, Niemczech i innych krajach UE, przy szacowanej przez firmy analityczne obecnej wielkości rynku w skali kilku miliardów dolarów i dużych perspektywach rozwoju).

Kryptografia kwantowa

Sympozjum seQre2014 organizowane przez:

  • Sieć Naukową KBN LFPPI – sieć Laboratorium Fizycznych Podstaw Przetwarzania Informacji
  • Sieć Laboratoriów Technologii Kwantowych NLTK – Narodowe Laboratorium Technologii Kwantowych
  • Przedstawicieli Instytutu Fizyki, Instytutu Informatyki oraz Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej
  • Firmę CompSecur, spin-off Politechniki Wrocławskiej powołaną m.in. w celu komercjalizacji kryptografii kwantowej w kraju pod patronatem Prezydenta Wrocławia, Rektora Politechniki Wrocławskiej oraz innych instytucji wyraźnie zaznacza silną pozycję Polski na technologicznej mapie świata.

Wrocław to trzecie miasto po Tokio i Wiedniu gdzie wdrażana jest sieć kwantowa QKD, obecnie awangarda technologii informacyjno-komunikacyjnych, rewolucjonizująca tradycyjną telekomunikację w zakresie bezpieczeństwa danych. Według oceny środowisk akademickich fizyków, informatyków i elektroników jest to skok jakościowy innego rodzaju niż np. ewolucja telegrafu w kierunku komunikacji cyfrowej, ponieważ dotyczy zmiany reżimu komunikacji wg praw fizyki klasycznej na prawa mechaniki kwantowej.

Sympozjum skupi najwybitniejszych specjalistów w zakresie kryptografii kwantowej w tym jej autorów (m.in. prof. N. Gisin, prof. A. Ekert, prof. V. Makarov, Dr A. Poppe, Dr. Tamaki, prof. M. Kuś), jak również przedstawicieli wszystkich aktywnych firm, komercjalizujących kryptografię kwantową: IDQuantique (Genewa), AIT (Wiedeń), Sequrenet (Paryż), MagiQ (Nowy Jork), Toshiba (Cambridge/Tokio), NTT (Tokio) wraz z demonstracjami technologicznymi.

Program sympozjum obejmie szerszy zakres zagadnień informatyki kwantowej w odniesieniu do bezpieczeństwa oraz dyskusję fizycznych podstaw QIP. Poza wykładami plenarnymi przewidziano praktyczne demonstracje i warsztaty wiodących na świecie komercyjnych systemów kryptografii kwantowej (zarówno bezsplątaniowych jak i splątaniowych) oraz zawarte w opłacie konferencyjnej certyfikowane przez NLTK/LFPPI/PWr. krótkie praktyczne szkolenie z zakresu kryptografii kwantowej w j. polskim.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w sympozjum w charakterze słuchaczy oraz w przypadku ekspertów technicznych i członków społeczności akademickiej w charakterze zgłaszanych prelegentów.

Rejestracja dostępna jest na stronie:
http://seqre.net/seqre2014
do dnia 18 stycznia 2014 roku, jednak ze względu na dużą liczbę zainteresowanych, może być wcześniej zamknięta.

Uwaga! Pomiędzy członkami Naszego Stowarzyszenia rozlosujemy jedno darmowe zaproszenie na sympozjum.
Osoby, które chcą wziąć udział w losowaniu proszone są o przesłanie maila na msiedlaczek@siis.org.pl, w tytule wpisując SEQRE2014
Losowanie zaproszenia odbędzie się 15 stycznia 2014 r.

Poprzedni artykułKomendant Główny Policji patronatem honorowym
Następny artykułII Międzynarodowe Forum Bezpieczeństwa Informacji i Zarządzania Usługami IT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj