Popularyzacja wiedzy z zakresu informatyki śledczej oraz wprowadzanie nowych, dobrych standardów w zakresie postępowania z dowodami elektronicznymi, jest głównym celem Instytutu Informatyki Śledczej.
W najbliższym czasie planowane są zmiany regulacji prawnej dotyczącej roli biegłego w procesie. Instytut Informatyki Śledczej zrzeszając ekspertów informatyki śledczej, prawników oraz entuzjastów informatyki jest w stanie przedstawiać wspólne rozwiązania dotyczące zagadnień informatyki śledczej.
Głównym celem Stowarzyszenia jest popularyzacja wiedzy dotyczącej zabezpieczenia, analizy i wskazywania elektronicznych materiałów dowodowych, możliwości ich wykorzystania w procesie sądowym czy też wewnątrz-korporacyjnym dochodzeniu wyjaśniającym.
Ważnym kierunkiem działań będą z pewnością zmiany w obowiązującym systemie prawnym. Elektroniczny materiał dowodowy, który coraz częściej pojawia się na sali rozpraw, wymaga stworzenia legalnej definicji, jak również bardziej precyzyjnych uregulowań prawnych. Przewagą Stowarzyszenia są z pewnością jego członkowie, którzy mogą wnieść rzeczowy, profesjonalny i merytoryczny głos podczas opiniowania aktów prawnych związanych z nowymi rodzajami przestępstw dokonywanych z wykorzystaniem technologii teleinformatycznych. Ważnym elementem jest również wskazanie problemów, z którymi zderzają się biegli informatycy, a które to problemy wynikają z niedostosowania polskich norm prawnych do obecnych standardów światowych.
Główne cele Stowarzyszenia:
- Promocja wiedzy z zakresu informatyki śledczej
- Integracja środowiska biegłych i ekspertów
- Wspólne rozwiązywanie problemów związanych z opiniowaniem
- Wskazywanie problemów prawnych, z którymi spotykają się biegli
- Współpraca z wymiarem sprawiedliwości i organami ścigania
- Konferencje
- Szkolenia, seminaria
- Publikacje
- Opinie
- Badania, ankiety, statystyki