24 października 2014 w Centrum Konferencyjnym Zielna w Warszawie odbyła się organizowana przez Stowarzyszenie Instytut Informatyki Śledczej – VI Ogólnopolska Konferencja Informatyki Śledczej. Tematem wiodącym tegorocznej konferencji były nowe narzędzia w informatyce śledczej.  

Specjaliści informatyki śledczej, stoją obecnie przed nowymi wyzwaniami jakie napotykają w swojej codziennej pracy operacyjnej. Elektroniczne dowody, nie znajdują się już tylko na twardych dyskach komputerów, ale coraz częściej zlokalizowane są na urządzeniach mobilnych (telefonach czy tabletach) jak również na przestrzeni dyskowej w chmurze. Dlatego osoby zajmujące się profesjonalnie informatyką śledczą, coraz częściej poszukują rozwiązań pozwalających zaoszczędzić czas oraz środki zainwestowane w przeprowadzanie analizy danych.

Nie tylko rozwiązania w zakresie informatyki śledczej ulegają ciągłym modyfikacjom. Metody zbierania danych elektronicznych również.

– Obecnie nie wystarczy aby informatyk śledczy mógł efektywnie wykonywać swoje obowiązki w oparciu o rozwiązania, które były standardem jeszcze rok lub dwa lata temu. Dynamika z jaką zmienia się środowisko IT, sprawia że praktycznie codziennie pojawiają się nowe wyzwania technologiczne i sprzętowe, które wymagają od profesjonalistów ciągłego inwestowania oraz podnoszenia swoich kompetencji i wiedzy – wyjaśnia Przemysław Krejza, prezes Stowarzyszenia Instytut Informatyki Śledczej.

Podczas Konferencji uczestnicy zapoznali się z najnowszymi rozwiązaniami z wyżej wskazanym zakresie oraz z aspektami prawnymi dotyczącymi praw autorskich w kontekście wykorzystania narzędzi do informatyki śledczej. W konferencji wzięło udział ponad 120 osób z różnych części kraju, a wśród nich byli m.in. specjaliści bezpieczeństwa IT największych firm w Polsce, reprezentujący instytucje państwowe oraz branże nowych technologii, telekomów, energetyki, bankowości i finansów. Byli wśród nich również biegli sądowi z zakresu informatyki oraz prawnicy.

Prelegentami podczas konferencji byli polscy i zagraniczni eksperci z obszaru informatyki śledczej, którzy przedstawili najnowsze trendy oraz zaprezentowali narzędzia i procedury wykorzystywane przez czołowe firmy i instytucje. Spotkanie rozpoczęła prelekcja p. Jacka Rychlicy, Zastępcy Dyrektora Zarządu Ochrony Bezpieczeństwa Informacji Niejawnych Służby Kontrwywiadu Wojskowego – Postęp technologiczny: szanse czy zagrożenia.

Patronat honorowy nad konferencją objęły Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, Minister Sprawiedliwości, Biuro Prokuratora Generalnego oraz Komenda Główna Policji.

Poprzedni artykułAdvanced Threat Summit
Następny artykułSEMAFOR – Forum Bezpieczeństwa i Audytu IT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj